זומר - ייעוץ וטיפול פסיכולוגי
زومر- استشاره وعلاج نفسي
Somer – Counseling and Psychotherapy
 

19.12.11

סקר ממשלתי מקיף על אלימות גופנית ומינית שפורסם בימים האחרונים מאשר שאלימות מינית נגד נשים נשארה בעיה חריפה שהיא, ככל הנראה, הרבה יותר נפוצה ממה שנהגו להעריך אפילו ארגוני הנשים. כל אחת מכל חמש נשים שנסקרו בארצות הברית דווחה כי נפלה קורבן לניסיון לאונס או לאונס מלא. כל אישה רביעית דיווחה כי חוותה אלימות גופנית. על פי אותו דוח, אחת משש נשים חוו הטרדה מאיימת (stalking).  המחקר שכותרתו National Intimate Partner and Sexual Violence Survey התחיל בשנת 2010 בסיוע כספי של המכון הלאומי לצדק ומשרד ההגנה האמריקאיים. המחקר היה כרוך בסקרים טלפוניים של מדגם מייצג של 16,507 מבוגרים וכלל גם שאלות על אלימות נפשית, ועל מצבן הנפשי והבריאותי של המשיבות. שליש מנשים האמריקאיות נפלו קורבן למעשה אלימות כלשהו מידי בן זוגן. על פי הערכת הסוקרים, במשך שנה אחת, 1.3 מיליון נשים אמריקאיות נופלות קורבן לתקיפה מינית. לנשים המדוחות על אלימות שהופעלה נגדן יש גם סיכוי רב יותר לדווח על אסתמה, סוכרת או מעי רגזני בהשוואה לנשים שלא דווחו על אלימות נגדן.

החלק המפתיע היה אחוז הגברים שדיווח כי נפל קורבן לאלימות כלשהי. אחד משבעה גברים חווה אלימות  ואחד מ 71 גברים נאנס. הרוב המכריע של הנשים וכשליש מהגברים שדווחו כי נפלו קורבן לתקיפה מינית דווחו על תסמיני הפרעת דחק פוסט-טראטמטי. בהשוואה למשיבים שלא חוו אלימות, גם נשים וגם גברים שהותקפו סבלו יותר מכאבי ראש תכופים, כאב כרוני, קשיי שינה ובעיות בריאותיות ונפשיות מגוונות.

המחקר מצא שגיל צעיר הוא גורם סיכון להיפגעות. כ 28% מהמשיבים הגברים שנפלו קורבן לאונס דיווחו כי גילם היה פחות מ 10 כשהותקפו לראשונה (לעומת 12% מהנשים שנאנסו לראשונה בגיל כה צעיר). כמחצית מקורבנות האונס הנשים דווחו כי הותקפו לראשונה לפני שמלאו להן 18. אונס בגיל צעיר הגביר את הסיכון לאונס נוסף.  כ - 35% מהנשים שנאנסו כקטינות, נאנסו גם כבגירות. מחצית ממעש האונס היו בידי בן זוג, 40% נאנסו בידי מכר. מחצית מהגברים שנאנסו דיווחו כי הפוגע היה מכר.

מסקנה עגומה נוספת היא שגורמי הסיכון להפגע מאלימות בכלל ומאלימות מינית בפרט, הם לא רק מין נקבה וגיל צעיר, אלא גם מערכת יחסים בוטחת עם מכר או בן משפחה.