זומר - ייעוץ וטיפול פסיכולוגי
زومر- استشاره وعلاج نفسي
Somer – Counseling and Psychotherapy
 

אנדרס בריג ברייויק, הנורבגי העומד בימים אלה למשפט על רצח 77 אנשים ביולי אשתקד, מעורר תהיות בקרב מומחים בבריאות הנפש המנסים להכריע באחת הסוגיות המרכזיות במשפט זה:

האם ברייויק שפוי, כלומר האם בוחן המציאות שלו תקין?

הנאשם מודה בעובדות המיוחסות לו בכתב האישום אך טוען לחפותו. הוא גם מבקש מבית המשפט שיקבל את טענת שפיותו ואומר שהגדרתו כבלתי שפוי תהיה עבורו גורל אכזר ממות, מאחר והוא פעל מתוך שליחות אידיאולוגית ודאגה לעתידה של נורבגיה אל נוכח גלי ההגירה המוסלמית אליה. ברייויק תיאר לבית המשפט בקור רוח את התכנון המדוקדק ואת ההוצאה לפועל המדוייקת של תכניתו. הוא טען שהוא אדם נחמד ושהוא בחר להוצאה להורג רק את אלה שנראו לו "שמאלנים" ועל חיי אלה שנראו לו "ימניים" או צעירים מדי, הוא חס.

 שני צוותי פסיכיאטרים שמונו על ידי בית המשפט הגיעו למסקנות שונות: קבוצה אחת הסיקה שהוא פסיכוטי והשניה קבעה כי הוא כשיר לעמוד לדין.

אני נזכר בניסיונות להבין את האישיות הנאצית אחרי מלחמת העולם השניה. אחד הניסיונות המוקדמים בעניין זה התבטא בהעברת מבחני רורשאך, ט.א.ט ומבחן אינטליגנציה לפושעים הנאצים במשפטי נירנברג לנאשמים כמו: הרמן גרינג, יואכים פון ריבנטרופ,  רודולף הס ואלברט שפר. הבודקים הסיקו בשעתם כי הנבדקים לוקים אולי בהפרעות באישיותם אבל הם אינם חולי נפש וכי הם כשירים לעמוד לדין. בדיקה עיוורת שנעשתה לפרוטוקולים של מבחני האישיות של המנהיגים הנאצים בשנת 1976 הראה כי מומחים שגויסו למחקר לא הצליחו להבחין בין ממצאי המבחנים של הנאצים לבין ממצאי מבחנים של אנשים אמריקאים רגילים (קבוצת ביקורת). מחקר משנת 1994 ניתח אף הוא את הממצאים באמצעות כלי שנועד לאתר תכונות של הפרעת אישיות אנטי-סוציאלית ומצא שלמנהיגים הנאציים היו פחות תסמינים של הפרעת אישיות זו מאשר לקבוצת ביקורת של אסירים אמריקאיים. הדימיון בין הקבוצות היה בתכונות כמו: התחמקות מאחריות, דימוי עצמי נמוך ויכולת נמוכה לחוש חיבה. 

נראה כי שילוב בין תנאים פוליטיים ספציפיים, אידיאולוגית שנאה, ותכונות אישיותיות מסויימות עלול להצמיח רוע יוצא דופן. אם בנורבגיה הסובלנית ושוחרת השלום צמח רוצח פוליטי אכזר כל כך, הרי שהמסקנה הבלתי נמנעת היא שרוע מסוג זה עלול לנבוט בכל מקום. הרי בתנאים פוליטיים מסויימים הוא התפתח לפני 80 שנה בתרבותית שבמדינות אירופה. האם רצח שנאה כזה יכול להתרחש גם אצלנו? אני מתאר לעצמי את התגובה השלילית הרפלקסיבית והמתחלחלת אצל קוראים רבים. יחד עם זאת, אני מציע לעקוב בדאגה אחר הקריאות "מות לערבים" ואחר ההתנכלויות לעוברי אורח תמימים בעלי חזות ערבית, מצד אוהדי קבוצת כדורגל ישראלית מסויימת.

בשילוב של מספר גורמים -  זה יכול לקרות גם כאן.