זומר - ייעוץ וטיפול פסיכולוגי
زومر- استشاره وعلاج نفسي
Somer – Counseling and Psychotherapy
 

לאחרונה אנחנו מקבלים פניות בירור ביחס לטיפול בהפרעת דפרסונליזציה. הפרעה דיסוציאטיבית זו שתכונה במהדורה הבאה של ה DSM "הפרעת דפרסונליזציה-דראליזציה(‬depersonalization‪-‬derealization disorder‪,‬ DPRD), באה לידי ביטוי במצוקה הנובעת מניתוק מתחושות, מרגשות או מהסביבה, באופן שכל חווית הקיום מרגישה זרה ומנוכרת. חלק מהלוקים בבעיה חווים אומנם רגש ועשויים להביע אותו אבל הם מדווחים כי הם מרוחקים ממנו או מן החוויה וכי המציאות הפנימית והחיצונית פשוט איננה נחווית כממשית או אמיתית. האנשים הקרובים ללוקים בהפרעה תמהים לפעמים ביחס לתלונת בן המשפחה משום שהם רואים את היקרים להם מגיבים, לפעמים, בצחוק או עצב. מה שקשה לאנשים שאינם סובלים מן הבעיה להבין הוא שהבעת הרגש הזו נחווית כאילו היא שייכת לאחר – וזו בעצם מהות הסבל.

יש שתי סיבות ידועות עיקריות להיווצרות ההפרעה. האחת קשורה בחשיפה ממושכת לדחק כרוני, כמו למשל, דאגה מתמדת לבריאותו של בן משפחה או עמידה ממושכת בתנאי סיכון חיים. בתחילה, מקלה אמנם קהות החושים על המצוקה הכרונית אבל מנגנון הגנה זה יכול להפוך גם לפתולוגיה, אם הוא איננו נעלם כשהסביבה הופכת בטוחה או יציבה יותר. נתיב שני שעלול להפעיל את ההפרעה הוא שימוש בחומרים המשנים את המודעות כמו עישון מריחואנה או שימוש בסם אחר.

לא ידוע הרבה על המנגנונים במוח הנפגמים בהפרעה זו ולכן עדיין לא פותחה, עד כה, תרופה ספציפית שיעילותה בטיפול בבעיה הוכחה באופן משכנע. רק מחקר אחד מצביע על כך שצירוף של תכשיר נוגד דיכאון יחד עם תכשיר נוגד פרכוסים עשוי להועיל לחלק מהסובלים. כאשר ההפרעה מופיעה על רקע של דחק כרוני ומופיעה ביחד עם חרדה, ניתן להתערב בפסיכותרפיה שתכליתה הקניית מיומנויות התמודדות עם דחק וחרדה ומיומנויות עיגון וקרקוע כדי לסייע בהתחברות לגוף ולסביבה. יחד עם זאת, יש לציין שלא פורסם עד כה מחקר המעיד על יעילות שיטות אלה.

התקווה לסובלים מן הבעיה טמונה במחקרים הנערכים בימים אלה ובאלה המתוכננים עדיין. בצד התערבויות תרופתיות חדשות, נערכים ניסויים בביופידבק (לעירור ולא להרגעה) ובגריה מגנטית של המוח והתקווה שחלקם יניב תוצאות ברורות ומעודדות.