זומר - ייעוץ וטיפול פסיכולוגי
زومر- استشاره وعلاج نفسي
Somer – Counseling and Psychotherapy
 

מקובל שטיפול פסיכולוגי מתקיים בפגישות שבועיות בנות 50 דקות. מסגרת זו מתאימה לטיפול ברוב הבעיות המטופלות בפסיכותרפיה. 50 דקות מעניקות די זמן לזהות את מוקד הפגישה, לדון בה, לסכם ולסגור את הפגישה. השבוע שחולף עד לפגישה הבאה מאפשר למטופל לעכל את מה שהתרחש בטיפול ואת מה שנאמר בו, להתנסות במצבים נפשיים או בין-אישיים חדשים ולבחון את ההתמודדות עמם לאור הטיפול.

יחד עם זאת, יש בעיות נפשיות המעוררות מצוקה רבה שלא תמיד ניתן להכילה במסגרת טיפולית רגילה. דוגמאות למצבי טיפול כאלה כוללים מצבים בהם הטיפול מתמקד בזכרונות טראומה, כאשר הקשר הטיפולי מהווה משען יחיד לשורדת וכאשר המטופל מוותר על מנגנוני ההגנה שלו ועומד חשוף בטיפול מול מצוקה ממנה היה מנותק במשך שנים.

במצבים כאלה, מטופלים מוותרים, למעשה, על מנגנונים שסייעו להם לאלחש כאב נפשי והם נותרים, זמנית לפחות לבד מול הכאב הנפשי. ילדים לומדים לווסת את כאבם הנפשי בילדותם. הם לומדים, למשל, ששיר ערש מרגיע, שחיבוק הכרית או כיסוי בשמיכה מרגיע אותם ושכשהם נזכרים באחד ההורים ובאהבתם נשכחת החרדה שלהם. כאשר הבית אינו מקור לרכישת הזדמנויות להרגע ולווסת את הרגשות, עלולים ילדים הנתונים תחת דחק כרוני לגדול למבוגרים פגיעים, המגיבים בסערה נפשית למצוקותיהם והמתקשים להרגיע את עצמם. כשמבוגרים אלה באים לטיפול, הציפיה היא שלא ישתמשו באלכוהול או סמים כדי להרגיע את עצמם ושבו זמנית לא יפגעו בעצמם וילמדו לשאת מצוקה וגם לווסת אותה. אלא שלבד, בלי מודל חיקוי, בלי הזדמנות לחוות קשר מיטיב – המשימה עלולה להיות בלתי אפשרית. במיוחד במסגרת של פגישה טיפולית שבועית בת 50 דקות.

בהיעדר מסגרות אישפוזיות מתאימות לנפגעות טראומות ילדות הזקוקות לתמיכה אינטנסיבית, למשל, נקרא המטפל בטיפול הפרטני לספק את מערכת התמיכה הנחוצה בשלבים קריטיים בטיפול. אלא שהגברת תכיפות הפגישות הטיפוליות איננה תמיד אפשרית מבחינת לוח הזמנים של המטפל או האפשרויות הכלכליות של המטופל. יש הטוענים אף שהגברת תדירות הפגישות הטיפולית איננה תמיד משרתת את תהליך הצמיחה והעצמאות של המטופל, ואפילו עלולה לעודד רגרסיה או תלות במטפל. כאן נכנס עניין האינטרנט.

ההערכה היא שכיום יותר מ - 85% מבתי האב בישראל מחוברים לרשת האינטרנט אבל בעידן שבו כמעט לכל אדם יש סמרטפון, אחוז האנשים עם נגישות לדואר אלקטרוני וגלישה ברשת עשוי להיות אף גבוה יותר. האינטרנט יכול לאפשר מספר פתרונות ומשאבים עבור שורדות טראומה הנתמודדות עם מצוקה עזה.

  • בלוג אישי, אפילו בשם בדוי, עשוי לשמש פלטפורמה להבעה אישית וקשר עם קהל קוראים-מגיבים.

  • פורומים יעודיים לתמיכה באנשים סובלים מבעיות דומות עשוי להוות מסגרת תמיכה טבעית של "אחים ואחיות" לכאב הנפשי. פורומים כאלה עשויים להיות מועילים במיוחד לסובלים סוערים אם הם מנוהלים ומבוקרים בידי איש מקצוע מיומן.

  • הפייסבוק עשוי להפוך מקור ליצירת קשרי ידידות ותמיכה עם אנשי קשר, חלקם אולי כאלה שלעולם לא יוצר קשר פנים-אל-פנים עמם. עבור נפגעי טראומה החוששים מקשרים, חלופה זו עדיפה על בדידות מוחלטת ועשויה להיות שדה אימון בטוח ל"דבר האמיתי".

  • האינטרנט עשוי לפתוח צוהר למידע על דרכי התמודדות ומיומניות לוויסות רגשי המפורסם באתרים איכותיים כמו אלה של ארגונים מקצועיים ועמותות של מטופלים.

  • תוכנות תקשורת כמו סקייפ יכולות לאפשר קשר עם חברים גם כשקשה לעזוב את הבית. לפעמים המצוקה או הבלבלול עלולים להיות כה קשים, עד שמתקיימת הצדקה לערוך פגישות טיפוליות בסקייפ.

  • מטופלים רבים חשים צורך לשתף את המטפל באופן מיידי בביטוי מצוקה, בקריאה לעזרה, בהבעה של רגשוות, מחשבות, תגובות או בבקשות. הצורך הוא לעיתים תכופות "להוציא את זה החוצה" ולהפקיד את המסר אצל המטפל. כשהמטפל רואה מקום להרחבה כזו של התקשרות הטיפולית, ניתן לעשות זאת במסרונים לטלפון נייד או בדואר האלקטרוני. היתרון של הדואר האלקטרוני הוא שניתן לכתוב בו טקסטים ארוכים, להוסיף צרופות כמו חומרי יצירה (צילומים או ציורים) ולדעת, שכשאר המטפל יהיה פנוי, הוא יסקור את החומר ואולי יקרא את כולו וכשימצא לנכון יתכן שיגיב בקצרה בדואר חוזר או בפגישה הטיפולית.

נראה שהטכנולוגיה של רשת האינטרנט מאפשרת הזדמנויות טיפוליות חדשות שמן הראוי לשקול את התאמתן לסוגי טיפול שונים, ובמיוחד לבחון את יישומן בסיוע לנפגעי טראומה ולמטופלים אחרים שזקוקים לסיוע בוויסות רגשי בהתמודדות עם אתגרי החיים.