זומר - ייעוץ וטיפול פסיכולוגי
زومر- استشاره وعلاج نفسي
Somer – Counseling and Psychotherapy
 

בחודש מאי השנה תפורסם המהדורה החמישית של מגדיר ההפרעות הפסיכיאטריות של החברה הפסיכיאטרית האמריקאית ה DSM. במשך שנים עבדו קבוצות של חוקרים וקלינאים בכירים מארצות הברית ורחבי העולם על מנת לבחון מחדש את הקריטריונים האבחוניים של ההפרעות במגדיר הקודם. אחת מקבוצות העבודה בראשותו של פרופ' דיוויד ספיגל מאוניבסיטת סטנפורד הגישה הצעה לשנוי בקריטריונים האבחוניים של ההפרעות הדיסוציאטיביות. רק במאי, לכשיפורסם המגדיר החדש, נדע סופית אילו שינויים מתוך ההמלצות שהוגשו - אומצו בסופו של דבר. הנה עיקרי ההצעות לשינוי:

הפרעת דפרסונליזציה

ממצאי מחקר בהפרעה זו מראים שההפרעה מאופיינת גם בהופעה של תסמיני דראליזציה ולכן ראוי לשנות שם ההפרעה ל"הפרעת דפרסונליזציה דראליזציה". הוועדה המליצה שההגדרות החדשות יגדירו את ההפרעה ככוללת לפחות חודש ימים של תסמיני דפרסונליזציה (תחושות ניתוק מן העצמי והגוף) ו/או תסמיני דראליזציה (התחושה שהסביבה, המציאות אינם אמיתיים, נראים כמו חלום, למשל) המעוררים מצוקה או פוגעים בתפקוד.

אמנזיה דיסוציאטיבית

השינוי המומלץ בהגדרת אמנזיה דיסוציאטיבית במהדורה הבאה של ה DSM הוא מזערי אבל מבהיר היטב שתופעה זו איננה מבטאת שכחה, אלא מידור של זכרונות טראומה. כלומר, שמהות ההפרעה איננה "המחקות" הזכרונות אלא אי-היכולת לשלוף אותם. זה הניסוח המוצע:

The essential characteristic of Dissociative Amnesia is an inability to consciously retrieve autobiographical information that (1) should be successfully stored in memory and (2) would ordinarily be readily accessible to recall.

פוגה דיסוציאטיבית

פוגה דיסוציאטיבית הוגדרה במהדורה הקודמת של ה די אס אם כנסיעה פתאומית ובלתי צפויה המלווה באי‫-‬יכולת להזכר בחלק מעברו של הנוסע או כולו‫.‬ המחקר המועט בהפרעה זו מראה שהיא נדירה ושבמקרים רבים‫,‬ בירור אבחוני מעמיק יותר מגלה שמדובר בהפרעת זהות דיסוציאטיבית‫.‬ כלומר‫,‬ שהנסיעה והאמנזיה המלווה אותה‫,‬ אינם אלא ביטוי של חילוף בזהות בהפרעת זהות דיסוציאטיבית‫.‬ על רקע זה‫,‬ החליטה הוועדה שההפרעה לא תופיע יותר במהדורה הבאה של ה DSM.

הפרעת זהות דיסוציאטיבית (DID)

הביקורת המרכזית נגד הגדרות ההפרעה במהדורה הרביעית של ה DSM היא שיש בה ערך יישומי קליני מועט משום שהיא רק מספקת הגדרה של ההפרעה ‫(‬נוכחות של שתי זהויות מובחנות או יותר‫)‬ במקום לספק תיאור של האופן שבו החילופים האלה באים לביטוי במפגש האבחוני‫. יחד עם זתאת, לא נראה שהשינויים המוצעים ישפרו נקודה זו.‬ נוסח השינוי המוצע מכיל גם הפרעות איחוז (possession disorders איחוז של רוחות, שדים וכו) כדי לאפשר אבחון בתרבויות שבהן תופעות דיסוציאטיביות מתבטאות בתופעות טראנס איחוזיים. ניסוח הקריטריונים יאפשר אבחון של DID גם אם חילוף זהות דווח על ידי המטופל או על ידי אחרים כשהמאבחן לא ראה בעצמו חילוף חילוף זהויות בעצמו. הנה כך:

Disruption of identity characterized by two or more distinct personality states or an experience of possession, as evidenced by discontinuities in sense of self, cognition, behavior, affect, perceptions, and/or memories. This disruption may be observed by others, or reported by the patient.