זומר - ייעוץ וטיפול פסיכולוגי
زومر- استشاره وعلاج نفسي
Somer – Counseling and Psychotherapy
 

על מחקרי זיכרון במעבדה והרלבנטיות של ממצאיהם לזיכרון טראומטי

     בכתב העת Perspectives on Psychological Science פורסם לאחרונה מאמר של Douglas L. Hintzman ובו הוא מבקר את מחקרי הזיכרון. במאמר שכותרתו  "Research Strategy in the Study of Memory: Fads, Fallacies, and the Search for the 'Coordinates of Truth" הוא טוען שרוב מחקרי מחקרי הזיכרון כיום (שבהם עושים שימוש בהגנה על נאשמים בעבירות שבוצעו על ילדים לפני שנים רבות) לא ממש קשורים לחוויה הסוביקטיבית והם מכוונים יותר למטלות זכירה של מילים ברשימות המוצגות לנבדקים מאשר לתפקודים השונים שיש לזיכרון האנושי.

   מחקרי מעבדה הנעשים במסגרת של ניסוי בן כמה שעות על זכירת רשימות מילים מלמדים מעט מאוד על השפעת טראומה על קידוד זכרונות, על זכירה של רגשות ותחושות גוף כמו כאב, ועל התנהגות הזיכרון בחלוף שבועות, חודשים ושנים. מחקרי זיכרון טראומטי צריכים להתמקד על חקר אנשים שחוו טראומות (רצוי טראומות שלגביהן יש תיקןף אובייקטיבי) ורצוי מאוד שיתמקד בהיבטים נזכרים שונים של החוויה, כולל תחושות ורגשות. מחקר כזה רצוי שיתעד גם את טיבו של הזיכרון הטראומטי מאחר וסביר שתחת איום, הקשב של הקורבן אינו מתמקד באיסוף נתונים רחב (כמו מה הייתה השעה בזמן התקיפה, מה היה צבע החולצה של התוקף או איזו תמונה הייתה תלויה על הקיר?). תחת איום, הקורבנות מתמקדים על הגירויים הלרבנטים ביותר למצבם. למשל, עבור פקיד בנק הנשדד באיום אקדח, סביר שמיקוד הקשב יהיה על קנה האקדח המופנה לראשו, עבור קורבן האונס, סביר שמיקוד יהיה על להב הסכין המוצמד לגרונה, או על הכאב במפשעתה.

    האתגר עבור חוקרי הזיכרון הוא ליצור דיאלוג, בין הקוגניטיביסטים המעבדתיים לבין פסיכולוגים מומחים בטראומה כדי ליצור פרדיגמות מחקריות רלבנטיות לתחום הזיכרון הטראומטי על ציר הזמן (בחלוף חודשים ושנים למן החשיפה לטראומה), ושיקדמו את הידע בדבר זיכרונות טעוני רגש בכלל, וזכרונות  טראומטיים בפרט.