זומר - ייעוץ וטיפול פסיכולוגי
زومر- استشاره وعلاج نفسي
Somer – Counseling and Psychotherapy
 

10.7.11

הניו-יורק טיימס פרסם לפני כמה ימים כתבה במוסף הבריאות שלו על טיפול נפשי באמצעות האינטרנט. הנושא אינו חדש משום שסוגיות של טיפול באמצעות הטלפון כבר נידונות בפורומים מקצועיים כמה עשרות שנים.  יחד עם זאת, הטכנולוגיה המודרנית מאפשרת כיום למטופל להכניס את המטפל באופן וירטואלי ממש אל תוך חדרו בלי צורך לעזוב את פתח הבית. שירותי שיחות הווידיאו המוצעות ב Gmail וב Skype מאפשרות למעשה לכל מטפל ולכל מטופל המצויידים במיקרופון ובמצלמה (ציוד סטנדארטי וזול המהווה חלק אינטגראלי של מחשבים ומסכים רבים, כיום) לראות זה את זה כמעט בגודל טבעי ולשוחח בנוחות. נכון, שלקשר הבלתי אמצעי ולנוכחות הפיזית יש ערך מוסף מסויים ושמפגשים פנים-אל-פנים צריכים להיות ברירת המחדל בפסיכותרפיה. יחד עם זאת, יש מצבים שבהם טיפול בווידיאו דרך האינטרנט היא חלופה ראויה לאי-טיפול בכלל.

לדוגמה (הפרטים בכל הדוגמאות שונו באופן שלא מאפשר זיהוי של המטופלים וכל דימיון לאדם אמיתי הוא מקרי בלבד), אשה שהגיע לטיפול מעיר אחרת במשך כמה חודשים רצופים, אבל לאחר שילדה, החליטה להניק את בתה והעדיפה לא לעזוב את הבית לפרק הזמן שנדרש לפגישה הטיפולית ולנסיעות הבנעירוניות. עבור מטופלת זו, אפשרה הטכנולוגיה המשך כמעט רציף של הטיפול שהיה נעצר לכמה חודשים, אלמלא האופציות לטיפול באינטרנט. מקרה אחר, הוא של סטודנטית שעברה ללמוד בחו"ל והמשיכה את הטיפול דרך הרשת. דוגמה שלישית היא של גבר צעיר שנפצע בתאונת דרכים והיה רתוק לביתו. הוא החל לפתח תסמונת פוסט-טראומטית והטיפול המהיר שהוצע לו דרך רשת האינטרנט סייעה לו להחלים מההפרעה הפוסט-טראומטית יותר מהר מקצב ההחלמה של פצעיו הגופניים. ודוגמה רביעית, היא של אדם שפיתח הפרעות חרדה אגורפוביות כה חמורות עד שלא הצליח אפילו לעזוב את ביתו כדי להגיע לפגישת ההיכרות הראשונה עם המטפל. עם אדם זה, נערכו הפגישות הראשונות באמצעות המחשב, עד שחלה הטבה במצבו והוא יכול היה להגיע בכוחות עצמו לפגישת פנים-אל-פנים.

לסיכום, פסיכולוגים אינם נוהגים אמנם לערוך ביקורי בית. יחד עם זאת,  הטכנולוגיה המודרנית, מאפשרת במקרים מסויימים להיעזר בה כדי לאפשר לאנשים המרותקים לביתם מסיבות שונות, או למטופלים שעברו להתגורר בערים ואף בארצות אחרות, להמשיך בטיפול ולהתגבר כך על מגבלות גיאוגרפיות ופיזיות. במקרים האלה, עורך הפסיכולוג, למעשה, סוג של ביקור בית אצל המטופל, על אף שאיש מהשניים לא עוזב את חדרו.