זומר - ייעוץ וטיפול פסיכולוגי
زومر- استشاره وعلاج نفسي
Somer – Counseling and Psychotherapy
 

22.7.11

 המחקר בפסיכותרפיה מראה שצורות שונות של טיפול התנהגותי-קוגניטיבי (Cognitive-Behavioral Therapy - CBT) מהוות טיפול מועדף למגוון של בעיות פסיכולוגיות.  הביטוי "טיפול מועדף" מתייחס לכך שבהשוואה לשיטות טיפול אחרות, יש לטיפול כזה ראיות מחקריות טובות יותר ביחס ליעלותו בטיפול בבעיה המוצגת. מטרת ה CBT לעזור לאנשים להשיג שינוי בהתנהגות (כמו שינוי הרגלים לא רצויים), רגשות (כמו בבעיות של דכאון חרדה) ובמחשבות (כגון לימוד שינוי מחשבות המעוררות מצוקה ופתרון בעיות). המטפל מסייע למטופל לגלות את המשמעויות והפירושים שהוא נותן לבעיותיו ומאתר את אותן משמעויות מוטעות או לא-רציונאליות המייצרות את המצוקה או משמרות אותה.  CBT אינו מתמקד רק בדיבור אלא גם בתרגול ובהתנסות תוך שיתוף פעולה הדוק בין המטפל למטופל.  על אף שהתהליך הטיפולי ממוקד במטופל כאדם שלם ולא רק בבעיה ממנה הוא סובל, הטקטיקה הטיפולית היא לרוב ממוקדת בבעיה המוצגת. הציפיה מן המטופל בשיטת טיפול זו היא שיהיה פעיל ויתרגל גם בין הפגישות את המשימות השונות המוטלות עליו. הסגנון הטיפולי ב CBT הוא סגנון אקטיבי, יוזם ואסטראטגי. כלומר, הטיפול מכוון ליעדים ברורים מראש ונעשה בדרכים המותאמות ליעדים אלה. המטפל עשוי להחוות כדוחף ומאיץ לקראת השגת שינוי תוך העצמת המטופל וסיוע לו לפיתוח שליטה עצמית טובה יותר בחייו. הטיפול מתקדם בצעדים קטנים וברי-השגה תוך התאמה גמישה של עקרונות הטיפול לבעיות המיוחדות שבפניהן ניצב המטופל ולצרכיו היחודיים.

טיפול התנהגותי-קוגניטיבי הוא, בדרך כלל, קצר טווח בהשוואה לשיטות טיפול אחרות והמטופל יכול, לרוב, לחוש תוך מספר מפגשים אם הוא מתחיל להפיק תועלת מהטיפול. בין סוגי הבעיות הפסיכולוגיות שבעבורן יש הוכחות מוצקות כי CBT הוא הטיפול המועדף, ניתן למנות: הפרעות חרדה שונות כולל הפרעת דחק פוסט-טראומטית, הפרעות שינה, הפרעות בתפקוד המיני, הפרעות התנהגות אצל ילדים, הרטבה והתלכלכות, הפרעת אישיות גבולית וכן בעיות הקשורות בהרגלים בעייתיים כמו: עישון, אכילה או כסיסת צפורניים.

בישראל פועל ארגון מקצועי בשם האגודה הישראלית לטיפול התנהגותי-קוגניטיבי (איט"ה) המספק לחבריו הכשרה, ימי עיון והשתלמויות בתחום.