זומר - ייעוץ וטיפול פסיכולוגי
زومر- استشاره وعلاج نفسي
Somer – Counseling and Psychotherapy
 

20.8.1

בעת כתיבת דברים אלה שוב נוחתות רקטות עזתיות על אופקים ובאר שבע. אנו צופים במראות ההרס בשידור ישיר ומקשיבים לראיונות עם מנכ"ל מגן דוד אדום ולתגובות האזרחים המבוהלים. הדיווחים מוסרים על נפגעים ועל קליטת  "נפגעי ההלם וחרדה"  בחדרי המיון. לקראת עשור לאסון התאומים, סקרנו בבלוג זה ממצאי מחקר בדבר הנטיה להתערבות-יתר עם נפגעי דחק סמוך לאחר חשיפה לאירועים קשים. מסתבר שרוב אנשים חסונים יותר ממה שפסיכולוגים מתארים לעצמם. מה הם מקורות החוסן של אנשים הנחשפים לאירועים בעלי פוטנציאל טראומטי? מה מסייע לאנשים להתגבר על האירועים הקשים? ובכן, יש לתופעה זו מספר הסברים.

  • תגובת העירור והדריכות הגופניים והנפשיים בזמן אירוע קשה הם טבעיים ומסייעים לאנשים להיערך לפעולות השרדות כמו ריצה למחסה,  תמיכה פיזית בבני אדם הזקוקים לסיוע בפינוי, נשיאת ילדים וזקנים על הידיים בפינוי, פעולות הגנה והתמודדות אחרות לאורך זמן, וכל זאת בלי להתעייף.
  • רוב האנשים מתמודדים היטב בזמן האירוע, מחלצים את עצמם ומסייעים לאחרים -  ושואבים עידוד מכך שהם עומדים במצבים קשים בלי להתמוטט ולהזדקק לעזרה.
  • אנשים שואבים עידוד מהתנהגות בני משפחתם וקהילתם וחשים מחוזקים מתגובות של מערכת התמיכה שלהם ושל מערכת ההצלה והביטחון.
  • אנשים חשים שהפחד והמצוקה שלהם זוכים לאהדה לאומית קונסנסואלית ושכאבם לגיטימי ונורמאלי.
  • אנשים נוהגים לספר שוב ושוב ליקיריהם, לחבריהם ולכל המעוניין על מה שאירע. התנהגות זו יוצרת תהליך עיבוד רגשי וטיפול פסיכולוגי מונע טבעיים.
  • אנשים מגייסים את האידיאולוגיה שלהם כדי לתת פשר לסבלם: "לא נוותר להם", "אנחנו צודקים  ולכן ננצח", "זהו רצון האל", הם חלק מהאמונות שמסייעות לאנשים לעבור חוויות קשות בלא פגע.
  • אנשים מגלים שמצבי הדחק לימדו אותם עובדות חשובות אודות קשרי חברות אמיצים, נאמנות משפחתית, משמעות החיים, התפלות שבצרות "קטנות" וכו'. לתהליך כזה של "רווח" ממצבי דחק קוראים כיום צמיחה פוסט-טראומטית (Posttraumatic growth).
  • ואחרון - רק לכרבע מכלל הציבור יש רגישות מולדת או נרכשת למצבי חרדה ולכן הם נמצאים בסיכון מסויים למצבי חירום וטראומה. רוב הציבור, אינו פגיע ולכן יגיב במצוקה מותאמת שתחלוף כעבור שעות או ימים ספורים.