זומר - ייעוץ ומחקר פסיכולוגי
زومر- الإرشاد والبحث النفسي
Somer – Psychological Counseling and Research
 

המונח טלפסיכולוגיה (tele-psychology) שגור כמה עשרות שנים והיה קשור בתחילה בשימוש בטלפון לצרכים טיפוליים. השימוש בטלפון בטיפול הוא נפוץ ביותר. למע 98% מהפסיכולוגים שנסקרו על ידי הסתדרות הפסיכולוגים האמריקאית דווחו כי הם משתמשים בטלפון לצרכי טיפול. טיפול מקוון, אינו אלא ביטוי עדכני של מסורת מתן סיוע נפשי בטלפון. טיפול מקוון  (online psychotherapy) הוא שירות בריאות נפש מקצועי הניתן באמצעות דואר אלקטרוני, צ'ט בזמן אמיתי או בשיחת וידיאו. מטופלים רבים משתמשים בשירותי טיפול מקוון במקביל לפסיכותרפיה פנים-אל-פנים. למשל, שיתוף באימייל בהרהורים לאחר פגישה טיפולית, או תמיכה בשעת משבר בין הפגישות. מספר גדל והולך של מטופלים משתמשים בשירותי טיפול מקוון כתחליף מלא לטיפול מסורתי בקליניקה. 

אנשים במצב אובדני קשה אינם יכולים להסתפק בטיפול מקוון בלבד ואנשים במצב פסיכוטי לא יפיקו ממנו די תועלת. למרות שמתן סיוע נפשי בטלפון הוא מעשה שבשגרה בקרב פסיכולוגים, חוגים שמרניים בקרב ציבור המטפלים נוטים לבקר את הטיפול המקוון בטענה שמדובר בתחליף קר ומרוחק המקשה על העמקת הקשר הטיפולי ועלול לפגוע ביעילות הטיפול. יחד עם זאת יש די מחקר המראה את יעילות צורת הטיפול הזו ושטיפול מקוון מתאים יותר לאנשים המתפקדים ברמה בינוית ומעלה וכי טיפול מקוון הוא יעיל בהפחתת מצוקה נפשית. למעשה, כתבי עת רפואיים יוקרתיים ביותר, כמו ה Lancet פרסמו עבודות מחקר המראות כי טיפול התנהגותי-קוגניטיבי מקוון בדיכאון הוא יעיל בדיוק כמו טיפול מסורתי פנים-אל-פנים.

טיפול מקוון מתאים במיוחד כשהמטופל:

  • מרותק לביתו בגלל סיבות בריאות
  • גר רחוק, כמו בעיר או בארץ אחרת
  • כשהוצאה הכספית של הנסיעה מונעת את הטיפול
  • כשהזמן הנדרש לנסיעה אל המטפל וחזרה הביתה מונע את הטיפול
  • כשמסיבות שונות המטופל חש בטוח יותר (לפחות בשלבים מסויימים של הטיפול) להיות מטופל בביתו
ככל הנראה שטיפול מקוון הוא מגמה שתתפוס תאוצה בגלל יתרונותיה הרבים ובגלל שזה פורמאט טיפולי יעיל המתאים לטווח רחב של מטופלים.