זומר - ייעוץ ומחקר פסיכולוגי
زومر- الإرشاد والبحث النفسي
Somer – Psychological Counseling and Research
 

הפרעת אישיות גבולית (הא"ג) או Borderline Personality Disorder, מייצגת דפוס של חוסר יציבות רגשי והתנהגותי שמתחיל כבר בילדות (מאובחן רשמית רק מגיל 18) ופוגע גם במערכות היחסים. התפרצויות הזעם שמאפיינות הרבה מהסובלים מהבעיה גרמו לחוקרים הראשונים של התופעה לחשוב, בטעות, שההפרעה גובלת במצב פסיכוטי. היום ברור שהשם של ההפרעה מטעה, ואף על פי כן,  לא הוצע עדיין שם מתאים יותר. רוב האנשים הסובלים מהבעיה מדווחים על קשיים בוויסות רגשותיהם ומחשבותיהם. הם נפגעים בקלות, מתלקחים במהירות לרמות מצוקה גבוהות ומתקשים להרגע. ההתנהגות של רבים מהסובלים מהא"ג מתוארת לפעמים כפזיזה, חסרת אחריות ואימפולסיבית והיא עלולה לכלול גם קשרי מין בלתי מובחנים, או שימוש מופרז בסמים או אלכוהול והתנהגויות מסתכנות אחרות. האימפולסיביות הזו, עלולה גם לבוא לידי ביטוי, כאמור, במערכות היחסים ולהתבטא בשימוש פוגע בניבול פה ואלימות. על אףֿ התנהגויות כועסות כאלה, קשה לרוב האנשים האלה לשאת בדידות והם מתקשים לעמוד בנטישה ובדידות, גם אם הם גרמו לה או אף יזמו אותה. מאפיינים נוספים של ההפרעה כוללים: תחושת ריקנות כרונית, מחשבות חשדניות ותסמינים דיסוציאטיביים.

יש בקרב אנשים עם הא"ג שיעור גבוה של בעיות נלוות כמו הפרעות חרדה ודיכאון, הפרעות אכילה, התנהגויות של פגיעה עצמית וניסיונות אובדניים שחלקם מסתיימים ב"הצלחה". כ 10% מהאנשים עם הא"ג מתים כתוצאה ממעשה אובדני. 

קיימת כיום הסכמה כי ההפרעה מתפתחת על רקע טמפרמנט מולד המקשה על וויסות הרגשות. גורמים סביבתיים עלולים להצית את ההפרעה או להחמיר אותה. בין הגורמים הסביבתיים המוכרים ניתן למנות סביבה בלתי מתקפת (invalidating environment) ורקע של הזנחה והתעללות בילדות.

על אף שהא"ג נחשבת להפרעה קשה לטיפול, מחקר עדכני מראה שניתן לטפל ביעילות בהפרעה זו ושמצבם של אנשים רבים הלוקים בה, משתפר בחלוף הזמן בעקבות טיפול יעיל.  בין שיטות הטיפול היעילות עבור ההפרעה ניתן למנות טיפול ממוקד סכימה וטיפול דיאלקטי-התנהגותי. 

להעמקה בעניין שיטת טיפול זו צפו בסרטון.

לסיכום, על אף שהפרעת אישיות גבולית מסבה מצוקה עזה ללוקים בה ולבני המשפחה ולמרות שנחשבה בעיה בלתי ניתנת לפתרון, קיימות היום ראיות שהסובלים מן הבעיה יכולים להגיב היטב לטיפול ספציפי מיומן וגם להחלים ממנה.