זומר - ייעוץ וטיפול פסיכולוגי
زومر- استشاره وعلاج نفسي
Somer – Counseling and Psychotherapy
 

יש נשים שבמהלך תקופות ההריון חוששות להמשיך ולהשתמש בתרופות שהן נטלו לפני ההריון, מחשש לבריאות העובר. הדילמה שלהן לא פשוטה. להפסיק את השימוש ולהסתכן בהחמרת מצבן הנפשי או להמשיך ולהשתמש ולהשפיע בכך על העובר. האמת היא שבספרות המקצועית קיים ויכוח האם התרופות הפסיכיאטריות הניתנות נגד דיכאון וחרדה, עלולות לגרום לנזק כלשהו לעובר. מחקר חדש של משרד הבריאות מראה, כי השימוש בתרופת פרוזק ובחומר הפעיל פארוקסטין, מגדיל מעט את הסיכון (הנמוך מאוד) למומים בלב העובר. יחד עם זאת, כיום ישנו אישור להשתמש בתרופות הפסיכיאטריות. המחקר החדש בוצע על-ידי המרכז הארצי לייעוץ טרטולוגי של משרד הבריאות (מדע שעוסק בהשפעת הסביבה), בשיתוף עם מרכזים דומים בפאדובה שבאיטליה ובברלין שבגרמניה. במחקר השתתפו כ-800 נשים שהשתמשו בתרופות פסיכיאטריות, והממצאים הושוו לנשים שלא נטלו את התרופות. כאמור, הייתה עליה מסוימת בשכיחות המומים בעוברים של האמהות שנטלו את התרופה. 

פרופ' אשר אור-נוי, ראש צוות החוקרים ומנהל המרכז לייעוץ תרופתי במשרד הבריאות, המשמש גם מנהל מחלקה להתפתחות הילד במשרד הבריאות, הסביר שלמרות שישנה עליה מסוימת מהשכיחות הרגילה של מומי לב קלים, ההמלצה של המומחים לנשים שנוטלות את התרופה היא להמשיך להשתמש בה במהלך ההריון. לדבריו, "רוב המומים ניתנים לאבחון בחודש החמישי להריון ולכן במצב שמגלים בעיה כלשהי, ניתן לשקול בהתאם למצב, לגבי המשך ההריון". 

בימים אלה מגבש משרד הבריאות המלצה לפיה נשים המטופלות בתרופות פסיכיאטריות יופנו לאולטרה-סאונד מיוחד בחודש החמישי להריון - אקו לב עובר. הבדיקה ממומנת על-ידי קופות החולים כאשר הרופא המטפל מחליט שיש הצדקה לכך. כמו-כן, המומים מתפתחים אצל עוברים בשבוע 3 עד 7, לכן בבדיקה זו ניתן לאתר את המום בזמן. יש לציין כי שכיחות המומים בלב אצל עוברים בכלל האוכלוסיה הינה 1% בלבד. פרופ' אור-נוי הדגיש, כי "במידה והאישה מפסיקה ליטול את התרופה במהלך ההריון, מצבה הקליני עלול להפגע. הוא הוסיף כי חשוב להבין שמצבה של האם הוא לא פחות חשוב ממצבו של העובר. ולאלו החוששות לגבי מצב ילדיהם כתוצאה מנטילת התרופה בהריון: כבר בבית חולים הצוות הרפואי מקשיב ללב התינוק. במידה ושומעים רשרוש כלשהו מדווחים להורה ומתחילים במעקב וטיפול במידת הצורך.

לייעוץ נוסף כדאי לפנות לשירות הטרטולוגי, כמו זה של בית חולים שיבא (בלחיצה כאן).