זומר - ייעוץ וטיפול פסיכולוגי
زومر- استشاره وعلاج نفسي
Somer – Counseling and Psychotherapy
 

15.8.11

לאחרונה פורסם כי המשטרה הצבאית חוקרת חשד לפיו מפקד פלוגה בצנחנים תקף מינית 15 חיילים בשנתם. הפרקליטות הצבאית הורתה לחקור את החשדות למרות שתיקת החיילים, שעל פי המדווח, מעריכים מאוד את המ"פ וחשים מבוכה אישית וקונפליקט נאמנות למפקד הנערץ. תקיפה מינית של צנחנים לכשעצמה מהוה צירוף מילים החובק, לכאורה, סתירה בתוכו. הכיצד ניתן לתקוף צנחנים - אייקונים של גבריות ישראלית? וממה חוששת חבורת לוחמים ללא-חת זו, שבעת קרב בוודאי תדע להסתער על אוייב חמוש?

השיתוק שאחז, ככל הנראה, בצנחנים בשעה שדמות הסמכות האהובה הפשילה את מכנסיהם בעת שנתם, כנראה שאיננה שונה מאוד מתגובתן של ילדות המותקפות בשנתן על ידי בן משפחה. יחסי הזיקה הטובים, ההערכה, והתלות בדמות הסמכות מחייבים את הקורבן לאחת או יותר מן הפעולות המנטליות הבאות:  

  • להכחיש את מה שאירע
  • לנתק את הזיכרון מן המודעות
  • למצוא הסבר למה שאירוע בדרך המתיישבת עם הדימוי החיובי של התוקף שהקורבן רוצה לשמר (למשל: הוא רק רצה לוודא שהחיילים מכוסים וישנים היטב)
  • לכבוש את הסוד
לכיבוש הסוד בחבורה הזו יש מאפיינים יחודיים של פגיעה בילדים וגברים: התקיפה המינית הופכת את הקורבנות בעיני עצמם לפאסיביים, "נשיים" ומחשידה אותם בהומוסקסואלייות. איור לעניין הוא שהפרשה מטופלת בצבא על ידי יועצת הרמטכ"ל לעניני נשים. בלקסיקון הצבאי לא קיים המושג של הטרדה מינית של גברים, ולכן העניין מטופל על ידי מי שאמונה על הטיפול בתופעה: החיילת מספר אחת של צה"ל שתפקידה להגן על חיילות מפני תקיפת גברים בצבא.
הפרשה גם מאיירת עובדה ידועה אחרת: גברים רבים מטרידים מינית כשיש להם הזדמנות. כשמעמדם רם מזה של מי שהם חומדים, הם יכולים לנצל את ההערכה אליהם, את התלות בהם, ואת הכוח שבמעמדם כדי להשיג את מבוקשם - תוך הבטחה של שתיקת הקורבן. לפעמים מתגלה סוד הניצול, במיוחד כשהקורבן אוזר עוז להתלונן. אבל ברוב המקרים תקיפה של בעל סמכות וכוח את מי שתלוי בו היא פשע מושלם שלרוב אינו נחשף לרשויות החוק (על אף שהוא נחשף לא פעם בטיפול פסיכולוגי).