זומר - ייעוץ וטיפול פסיכולוגי
زومر- استشاره وعلاج نفسي
Somer – Counseling and Psychotherapy
 

8.9.11

לאחר הפסקה קצרה בגלל חופשת הקיץ, שב הבלוג שלנו לפעילות והפעם לדיון קצר בשאלת המהות של פלאשבקים (flashback), אחד מהתסמינים המוכרים של הפרעת דחק פוסט-טראומטית. לאחרונה, עולה הטענה בקרב חוגים מקצועיים כי פלאשבק הוא תסמין דיסוציאטיבי. דיסוציאציה נחשבת כמנגנון הגנה בגלל שהיא יכולה להרחיק אותנו ממציאות כואבת או כזו שקשה לקבלה (למשל, באמצעות דראליזציה או דפרסונליזציה) או שהיא גורמת למציאות המכאיבה להיעלם לחלוטין (כמו באמנזיה דיסוציאטיבית). כיצד ניתן, אם כך, לטעון שפלאשבקים מגוננים עלינו מפני מציאות כואבת כשהם, למעשה, מחזירים אותנו בעל כורחנו אל המציאות הטראומטית?

הטיוטה הנוכחית של מגדיר ההפרעות הפסיכיאטריות הבא, ה DSM-5, קובעת שזה המצב: פלאשבקים הם תגובות דיסוציאטיביות. כך כתוב בטיוטת האחרונה של ה DSM-5:

Dissociative reactions (e.g., flashbacks) in which the individual feels or acts as if the traumatic event(s) were recurring (Such reactions may occur on a continuum, with the most extreme expression being a complete loss of awareness of present surroundings.)…” 

הטענה היא שפלאשבקים הם דיסוציאטיביים בכך שהמאפיין המרכזי של ההפרעות הדיסוציאטיביות הוא "הפרעה בתפקודים האינטגראטיבייםֿ בדרך כלל, של ההכרה, הזיכרון, הזהות או התפיסה".

פלאשבקים בהחלט עונים על המשגה זו משום שהם מייצגים קלקול בתפקוד האינטגראטיבי, בדרך כלל, של ההכרה (אנשים בריאים מודעים, לרוב, היכן הם נמצאים), הזיכרון (אנשים בריאים יכולים לשלוט בזכרונות שלהם, שעולים רק באופן רצוני) והתפיסה (אנשים בריאים אינם חווים קולות, תחושות או מראות שאינם נמצאים בסביבתם, בפועל).

יש לציין, כי אחד מחוקרי הדיסוציאציה המובילים, Paul Dell, טוען כי לא כל הפלאשבקים הם דיסוציאטיביים משום שהוא מחמיר בהגדרתו וטוען שהם:

phenomena of pathological dissociation are recurrent, jarring intrusions into executive functioning or sense of self by self-states or alter personalities 

 כלומר, על פי דעתו, פלאשבקים הם דיסוציאטיביים משום שהם  משקפים קלקולים והפרעות בתפקוד בר-השליטה של האדם. אבל על פי החלק השני של הגדרתו, פלאשבקים הם דיסוציאטיביים אך ורק אם הם נגרמים על ידי פצל או מצב אגו של האישיות. כלומר, רק אם הפלאשבק מקורו בדיסוציאציה מבנית של האישיות.